Investície do drahých kameňov

Drahé kamene sú nádherné, fascinujúce, očarujúce…..Dokáže človek vytvoriť niečo tak úžasné ako príroda sama? Možno otázka na zamyslenie, ale rozhodne nie na súperenie s prírodou samotnou. Jej výtvory sú totiž jedinečné a neopakovateľné a vznikali za extrémnych podmienok v najhlbších útrobách Zeme. Nech by sa ľudská ruka akokoľvek snažila, nikdy by nedospela k výsledku, k akému sa dokázala za tisícky rokov dopracovať „Matka príroda“…

P ráve vďaka týmto atribútom sa tieto unikátne veľdiela stali neoddeliteľnou súčasťou človečenstva nielen v podobe nádherných šperkových kreácií, ale v posledných storočiach aj ako nezničiteľná a trvalá investícia prenášaná z generácie na generáciu.

Základnými piliermi dobrej a hlavne kvalitnej investície sú BEZPEČNOSŤ, VÝNOSNOSŤ a ISTOTA….atribúty, ktoré sú v dnešnom „technickom“ svete skutočne na zváženie. Čo sa považuje za bezpečné, hodnotné a hlavne výnosné?…. Ak by sme sa na investície pozreli zo všeobecného hľadiska, možno by sme ľahšie pochopili aj význam slov „vyčerpateľné zdroje….“. Tie, ktoré vytvorila príroda a ktoré tak nešetrne a hlavne vo veľkom dolujeme a likvidujeme. Možno nám zostáva pár desiatok rokov na úplné vyťaženie takých unikátov prírody, akými sú aj drahé kamene. A tu sa dostávame k otázke, prečo by drahé kamene mali byť investíciou. Prečo nie iné, ľudskou rukou vytvorené hodnotné diela, akými sú starožitnosti, obrazy, známky…Dôvodov, ktoré by mohli presvedčiť investorov o vhodnosti investovania práve do takejto komodity je nespočetne veľa. Rovnako ako aj negatívnych názorov. V každom prípade medzi najdôležitejšie argumenty patria tieto dva.

Človek zatiaľ nič tak dokonalé ako príroda sama nevytvorila
Vyčerpateľnosť zdrojov je otázka času. Je na nás, ako s bohatstvom prírody naložíme.

K orundy sa nachádzajú na deviatom mieste Mohsovej stupnici tvrdosti minerálov a kryštalizovali v tzv. trigonálnej sústave. Patria sem dve veľmi vzácne skupiny drahých kameňov – rubíny a zafíry. Tieto vzácne kamene si dlhodobo držia vysokú obľubu a cenu, a to nielen kvôli svojej kráse a trvanlivosti, ale aj vďaka širokej škále využitia.

 

R ubín je podobne ako diamant považovaný tiež za kráľa medzi drahými kameňmi. Farba je väčšinou červeno ružovkastá, nafialovelá až namodralá a medzi najcennejšie patria rubíny farby „holubičej krvi“ pochádzajúce z Barmy. Kvalitné rubíny tejto farby vo veľkosti nad 5 karátov sú nesmierne cenené a ich hodnota dosahuje až 100 000 dolárov za karát . Najznámejšie a najkvalitnejšie náleziská rubínov sa nachádzajú v Barme (oblasť Myanmar), Pakistane (Kašmír), Thajsku, USA (Severná Karolína) a Vietname. Veľmi cenené sú aj rubíny z oblasti Mozambiku.

 

Z afír sa vyskytuje v prírode častejšie ako rubíny a nečistoty, ktoré spôsobujú jeho sfarbenie sú oveľa bežnejšie, preto aj farebná škála zafírov pokrýva celú škálu farieb od bielej až po čiernu, pričom najcennejšie je sýto modré sfarbenie. Medzi najobľúbenejšie patria modré zafíry zo Srí Lanky, o čosi tmavšie zafíry pochádzajúce z Thajska a najdrahšie zafíry pochádzajú z himalájskeho Kašmíru, pričom hodnota kameňov o veľkosti nad 8 karátov dosahuje až 60 000 dolárov za karát. Veľmi cenné kamene sa ťažia v Myanmare (Barma) a Tanzánii. Významné nálezisko v Európe sa nachádza aj u našich českých susedov v Jizerských horách.

 

S pinel je vďaka svojej kráse, vzácnosti a cenovej dostupnosti mimoriadne vhodný drahokam pre šperkárov a šperkových dizajnérov. Niektorí zberateľskí odborníci ho práve kvôli svojej tvrdosti považujú za bratranca rubínu a zafíru, no tým, že je pomerne málo známy, predstavuje tento kameň pre klenotníkov aj zberateľov skôr alternatívu ako primárnu investíciu. Tieto kamene sa vyznačujú nádhernou iskrivosťou a rovnako ako zafíry farebne pokrývajú širokú škálu farieb a ich odtieňov. Najznámejšie náleziská ťažby spinelov sa nachádzajú v Kambodži, Myanmaru (Barma) a na Srí Lanke. Najcennejšie kamene pochádzajú práve z bývalej Barmy a Tadžikistanu a tie najznámejšie sa nachádzajú v kráľovských korunovačných klenotoch ako napríklad Timur Ruby v Britskej kráľovskej korune , Mughal Ruby, či spinely v Českej kráľovskej korune. Najcennejšie farby sú kobalt blue a rovnako ako pri rubínoch, s ktorými si ich v minulosti dosť často zamieňali, farba holubičej krvi. Cena kameňa top červenej farby o hmotnosti nad 5 karátov dosahuje výšku 4 000 až 10 000 dolárov za karát.

 

S maragd je niečo mäkší kameň ako sú predchádzajúce korundy a spinely a patrí do skupiny berylov s tvrdosťou 7,5 – 8. V minulosti bol považovaný za kameň Egyptských faraónov a preslávil tak bane kráľovnej Kleopatry po celom svete. Svätá Hildegarda považovala smaragd za kameň posilňujúci srdce, pričom ho odporúčala aj ako univerzálny liečebný prostriedok. Len málokto dokáže neužasnúť nad nádherným leskom a sýtou farbou smaragdu. Farebná škála tohto drahokamu je tiež pomerne široká, najcennejšie sú farby tmavomodrej s akoby metalízovým nádychom, ktoré pochádzajú z Kolumbijských baní. Veľmi kvalitné kamene sa ťažia aj v oblasti Zambie a Brazílie, Indie a Pakistane. Ceny kameňov o veľkosti nad 5 karátov dosahujú hodnoty až 5 000 dolárov za karát. Významné nálezisko v Európe sa nachádza aj v Rakúskom údolí Habachtál.

 

T anzanit patrí medzi odrodu zoisit a je jeden z najmladšie objavených drahokamov opradený intrigami a drámou, no jeden z najnádhernejších modrých kameňov vôbec. Bol objavený pomerne nedávno, v 60. rokoch minulého storočia a aj napriek jeho malému výskytu, veľmi rýchlo na seba upútal pozornosť odborníkov a investorov do drahých kameňov. Farebná škála obsahuje všetky odtiene zafírovo modrej cez modrofialovú až po zelenkavú farbu, vyskytujú sa aj dvoj či viacfarebných kombináciách, ktoré sú nielen farebne zaujímavé, ale aj zberateľsky vzácne. Najväčšie a jediné nálezisko modro sfarbených tanzanitov sa nachádza v Tanzánii v oblasti Arusha (odtiaľ pochádza aj názov kameňa). Veľmi cenenou farbou je sýtomodrá, ktorá sa u väčšiny vyťažených kameňov dosiahne tepelnou úpravou – tzv. heating, kedy sa kameň zahreje na 250 stupňov, čím sa dosiahne väčšia sýtosť modrej farby. Cena kvalitných tanzanitov sa pohybuje okolo 800 dolárov za karát. Pri kameňoch bez tepelnej úpravy, prírodnej sýtomodrej farby bez fialových odtieňov o veľkosti nad 10 karátov sa cena môže vyšplhať až na 2 000 dolárov za karát.

N aša spoločnosť dokáže sprostredkovať a zabezpečiť nákup drahých kameňov podľa požiadaviek klientov, zároveň navrhnúť a vytvoriť portfólio, ktoré spĺňa všetky kritériá kvalitnej a hlavne dlhodobo výnosnej investície do drahých kameňov. Naša spoločnosť svojim klientom na požiadanie zabezpečí certifikáciu surových, ako aj vybrúsených kameňov, ocenenie a valuáciu celého portfólia v renomovanej certifikačnej spoločnosti podľa výberu klienta. Certifikačné spoločnosti, s ktorými naša spoločnosť spolupracuje sú uvedené v časti Ostatné služby – certifikácie.